Zajímavosti Frýdlantu a okolí
Mezi zajímavosti o hradu a zámku Frýdlant a jeho okolí patří věž Indica, betlém ve Frýdlantu, Frýdlantský rozhledna, ale i zámek Lemberk nebo hrad Grabštejn. Frýdlantsko se nachází v krásném prostředí Jizerských hor.
zajímavosti Frýdlant, Frýdlantsko, věž Indica, betlém Frýdlant, Frýdlantská rozhledna, zámek Lemberk, hrad Grabštejn, ,
15425
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-15425,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Zajímavosti

Zajímavosti a tipy na výlety v okolí hradu a zámku Frýdlant

Pověst z dob Biberštejnů

Na hradě žil kdysi Bedřich z Biberštejna se svou manželkou. Pán všem připadal velmi tajemný a lidé si mezi sebou povídali, že se spolčil se samotným ďáblem. O jedné dlouhé a mrazivé noci prý hrál pán kostky s čertem o svou duši. Nakonec vyhrál a čert se musel pustit do zorání skály pod hradem. Do úkolu se pustil pomocí kouzelných vraníků a povedlo se. Během let pán zestárl a zemřel. Při jeho pohřbu byla rakev tak lehká, že se začalo povídat, že uvnitř nikdo nebyl, protože tělo odnesl ďábel do pekla. Z nádvoří Frýdlantu je vidět po délce rozpukaná strmá skála, blízko které se zjevuje naříkající duch hradní paní.

Mohutná věž Indica

Ještě před příchodem prvních majitelů hradu stávala na Frýdlantě mohutná samostatná věž Indica. Pověst hovoří o tom, že se na věži zapalovaly ohně, aby sloužila jako světelný maják pro všechny cestující obchodní stezkou z Čech do Lužice a dále do Polska. K věži se pak stavěl gotický hrad.

Mechanický betlém Frýdlant

betlem

Mechanický Betlém ve Frýdlantě je jedinečným a o stavbu se postaral místní rodák, zemědělec Gustav Simon. Vytvoření celé unikátní betlémské krásy mu trvalo přes šedesát let. V současnosti si zde můžete prohlédnout více jak sto pohyblivých zvířátek a figurek lidí. Jednotlivé postavy se pohybují pomocí provázků. Srdcem betlému je hodinový stroj. Gustav Simon se narodil v roce 1873 a zemřel na Štědrý den roku 1953. Momentálně prochází betlém rozsáhlou rekonstrukcí a znovuotevření se předběžně plánuje na rok 2012. Betlém najdete v Zahradní ulici v hrázděném domu, blízko náměstí T.G. Masaryka. Nynější majitelkou je pravnučka pana Simona. Betlém obsahuje například figurku brusiče, dřevorubců, muže na žebříku, palmy, stáda ovcí, muže na pile, myslivce se psem, pasáčka, oráče, zvoníka, jelena v hájku, poutníka s holí, muže se psem, muže s trakařem, putujícího mnicha, putující svatou rodinu a mnoho dalších postaviček a staveb.

Městské muzeum Frýdlant

muzeum

V místním muzeu se seznámíte s obsáhlou historií frýdlantského výběžku. Bylo založeno v roce 1893 Juliem Krausem, který pracoval jako hrnčířský mistr. Najdete ho ve stejné budově, kde sídlí radnice. Stálá expozice Frýdlantska a okolí vás seznámí s historií spojenou s venkovským obyvatelstvem před průmyslovou revolucí. Expozice se dělí na několik částí. Ve vstupní chodbě si prohlédnete malou galerii autorů z Frýdlantska. Spojovací chodba vystavuje střelecké zbraně a popravčí meč ze 17. století. V přírodovědné místnosti spatříte bicykly z roku 1850 a 1880 a rovněž herbář botanika Gottfrieda Menzela. Radniční místnost vám představí model staré radnice, hojně vyřezávaný nábytek z devatenáctého století, cechovní atributy a nástroje jednotlivých řemeslníků. Další prostor je určen pro selskou jizbu a dále vás čeká měšťanský pokoj, kde uvidíte barokní sekretář a nábytek. Muzeum dále obsahuje archeologické vykopávky, přírodniny, mince, medaile, nádobí ze skla, kovu, porcelánu a kameniny, oděvy, hudební nástroje, hodiny, místní faunu, knihovnu aj. Prohlídku absolvujete bez průvodce a záleží na vás, jak dlouhou dobu tady zůstanete.

Frýdlantská radnice

Při návštěvě města Frýdlant nezapomeňte na prohlídku neorenesanční radnice, která je zdejší dominantou. Projekt stavby radnice vypracoval vídeňský architekt Fraz Neumann. Budova byla postavena během let 1893 – 1896. Ve druhém patře sídlí Městské muzeum s historickými a přírodními expozicemi oblasti Frýdlantska. Na nádvoří radnice funguje výstavní síň, kde se během roku vystřídá mnoho různých krátkodobých výstav různého zaměření. Podle konané výstavy si můžete prohlížet fotografie, obrazy, modely, keramiku a jiné výtvarné techniky. Do výstavní síně se nejlépe dostanete bočním vchodem z ulice Míru. V exteriéru ranice spatříte sochy s názvy Spravedlnost a Obětavost. K interiérovým zajímavostem patří vitrážová okna a v hale busta Albrechta z Valdštejna od sochaře Scholze z Raspenavy.

Frýdlantská rozhledna

Frýdlantskou rozhlednu provozuje klub turistů Frýdlant. Rozhledna leží v severním podhůří Jizerských hor na Liberecku, severním směrem nad Frýdlantem. K rozhledně se dostanete několika způsoby: asi 2,5 km pěšky po žluté turistické značce z vlakového nádraží Frýdlant v Čechách, přibližně dva kilometry z náměstí T. G. Masaryka opět po žluté turistické značce, nebo můžete zvolit cestu autem k místnímu hřbitovu a odtud půjdete cca půl kilometru pěšky. Cyklisté pojedou po cyklistické trase č. 3016 a odbočí na rozhlednu 300 m. Rozhlednu Frýdlant najdete na Resselově kopci ve výšce 399 metrů nad mořem a pochází z roku 1907. Na výšku měří 21 m. Nejdříve tady stála dřevěná věž z roku 1890, ale byla roku 1906 stržena v zchátralém stavu. Na západní straně nynější kamenné věže najdete desku připomínající stavebníka původní dřevěné rozhledny Antonína Dresslera. Základní kámen stavby byl položen 17. května 1906. Stavěla firma Appel a Hampel a na rozhlednu byly použity tvrdě pálené cihly a žulové bloky. Slavnostního otevření se 30. dubna 1907 zúčastnilo hodně lidí. Za rozhledem po kraji musíte vystoupat sto schodů, poté uvidíte severní svahy Jizerských hor, hrad a zámek Frýdlant, vrchol Vysoký s větrníky elektráren a dokonce i krajinu Polska.

grabstejn

V regionu Liberecko najdete hrad a zámek Grabštejn. Již v dřívějších dobách tady stál jeden z nejstarších hradů severních Čech, chráněný ze tří stran příkrými svahy a příkopem ve tvaru půlkruhu. Přesný vznik hradu už se nejspíše nikdy nedozvíte, ale mohlo jít už o rok 1044. Název a stavba hradu je však doložena z roku 1286, kdy se objevují pánové z Donína a Grabštejn zůstal jejich majetkem až do 16. století. Posléze dochází k prodeji dr. Jiřímu Mehlovi ze Střelic a v dalších letech se uskutečňují další prodeje nebo dědické převody. Roku 1704 se na panství objevili Gallasové a s nimi nastala přestavba dolního předhradí. Vznikl Nový zámek známý ze současné podoby. Clam-Gallasové se věnovali zvelebování zámku i parku, navíc milovali umění a podporovali výtvarníky a hudebníky. Od roku 1948 se stal hrad majetkem československého státu. Na Grabštejně si můžete vybrat mezi několika prohlídkovými okruhy, kde máte příležitost nakouknout do sklepení, do renesanční kaple sv. Barbory, do interiérů s různým nábytkem z časů renesance, baroka a 19. století atd.

lemberk

Zámek Lemberk najdete v podhorské krajině Lužických hor. Původní středověký hrad Löwenberg byl postaven na strmém ostrohu hory Krutina, na soutoku Panenského a Kněžického potoka, někdy v první polovině 13. století. Zakladatelem byl Havel z rodu Markvarticů, jehož manželka Zdislava je symbolem dobrosrdečnosti a úspěšného léčitelství. Na Zdislavu myslí i dnešní prohlídky a vy se můžete podívat na legendární Zdislavinu studánku s léčivou vodou nebo přímo v interiéru na Zdislavinu světničku. Jinak na vás na zámku čekají dva okruhy – základní a rozšířený. Během vybrané prohlídky spatříte historický nábytek a další umělecké předměty. Uvidíte téměř původní dochovanou zámeckou kapli Seslání Ducha svatého, černou kuchyni, bajkový sál s renesančním kazetovým stropem z roku 1610, vrchnostenské kanceláře a jiné barokní a renesanční pokoje.

Hrad a Zámek Frýdlant leží v krásném regionu Jizerské hory. Pro poznání malebného okolí Zámku Frýdlant jsou zde pro Vás turistické trasy v okolí Hradu a Zámku Frýdlant.